  • TAFB17K075S
TAFB17K075S interchange timken TAFB17K075S
TAFB17K075S cross reference timken TAFB17K075S
TAFB17K075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAFB17K075S
d: 4.31
D: 2.90
B: 30 lb13.6 Kg
r(min): 0.0040 in0.102 mm
r1(min): 75 mm
Width: Metric
Size: 0.0043 in0.110 mm
Weight: 0.0055 in0.140 mm
Bearing Number: 2400 rpm
Housing Construction: 1400 rpm
UPC Code: 1100 rpm
Shaft Size Type: Tapered Adapter
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22217
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight30 lb13.6 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC9.45 in240 mm
Dimension A11.12 in282.4 mm
Dimension C4.33 in110 mm
Dimension D7.480 in190.000 mm
Dimension E6.68 in169.7 mm
Dimension F8.35 in212.1 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension G1 in25.4 mm
Dimension L3.49 in88.6 mm
Dimension M1.96 in49.8 mm
Dimension N2.7500 in69.9 mm
Dimension S3.23 in82 mm
C0 - Static Load71900 lb320 kN
C - Dynamic Load (Basic)66900 lb297 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0018 in0.046 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0025 in0.064 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.027 in0.7 mm