  • QVVPX26V110S
QVVPX26V110S interchange timken QVVPX26V110S
QVVPX26V110S cross reference timken QVVPX26V110S
QVVPX26V110S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPX26V110S
d: 3.90
D: 2.62
B: 82 lb37.2 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 110 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  110 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight82 lb37.2 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.75 in146.1 mm
Dimension B10.78 in273.8 mm
Dimension C6.88 in174.8 mm
Dimension D Max15.56 in395.2 mm
Dimension D Min13.94 in354.1 mm
Dimension E4.00 in101.6 mm
Dimension F18.500 in469.9 mm
Dimension G6.2500 in158.80 mm
Dimension H1.80 in45.7 mm
Dimension L6.64 in168.7 mm
Dimension RVV1.51 in38.4 mm
Dimension SVV7.02 in178.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
C0 - Static Load212000 lb945 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm