  • DVF22K100S
DVF22K100S interchange timken DVF22K100S
DVF22K100S cross reference timken DVF22K100S
DVF22K100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: DVF22K100S
d: 3.80
D: 2.55
B: 53.0 lb24.0 Kg
r(min): 0.0040 in0.102 mm
r1(min): 100 mm
Width: Metric
Size: 0.0053 in0.135 mm
Weight: 0.0067 in0.170 mm
Bearing Number: 1700 rpm
Housing Construction: 900 rpm
UPC Code: 600 rpm
Shaft Size Type: Tapered Adapter
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight53.0 lb24.0 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC10.96 in278.4 mm
Dimension C5.71 in145 mm
Dimension D8.5000 in215.900 mm
Dimension E7.75 in196.9 mm
Dimension F9.97 in253.2 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L4.72 in119.9 mm
Dimension M2.48 in63 mm
Dimension N4.060 in103.10 mm
Dimension S4.13 in104.9 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.55
Y2 - Geometry Factor3.80
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0020 in0.051 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0028 in0.071 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.03 in0.8 mm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
VTU 1 15/167.36 lb3.34 Kg150.8 mm5.937 in120.6 mm4.748 in5210 lbf23200 N49.2 mm1.937 in17.5 mm0.689 in