  • QVVPX14V060S
QVVPX14V060S interchange timken QVVPX14V060S
QVVPX14V060S cross reference timken QVVPX14V060S
QVVPX14V060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPX14V060S
d: 4.32
D: 2.90
B: 23 lb10.40 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.095 mm
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1700 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22214
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight23 lb10.40 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.00 in76.2 mm
Dimension B6.05 in153.7 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D Max9.56 in242.8 mm
Dimension D Min6.94 in176.3 mm
Dimension E2.63 in66.8 mm
Dimension F11.25 in285.8 mm
Dimension G3.880 in98.60 mm
Dimension H1.22 in31.0 mm
Dimension L3.99 in101.3 mm
Dimension RVV0.60 in15.2 mm
Dimension SVV4.09 in103.9 mm
C - Dynamic Load (Basic)47800 lb213 kN
C0 - Static Load52000 lb231 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.32
Oil Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Oil Lubrication - T Seal3050 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Grease Lubrication - T Seal2600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.095 mm