  • QVVPK22V100S
QVVPK22V100S interchange timken QVVPK22V100S
QVVPK22V100S cross reference timken QVVPK22V100S
QVVPK22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPK22V100S
d: 4.06
D: 2.73
B: 87 lb39.5 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight87 lb39.5 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.75 in146.1 mm
Dimension B10.78 in273.8 mm
Dimension C5.5 in139.7 mm
Dimension D Max15.56 in395.2 mm
Dimension D Min13.94 in354.1 mm
Dimension E4.00 in101.6 mm
Dimension F18.500 in469.9 mm
Dimension G6.2500 in158.80 mm
Dimension H1.80 in45.7 mm
Dimension L5.45 in138.4 mm
Dimension RVV0.57 in14.5 mm
Dimension SVV5.13 in130.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
C0 - Static Load147000 lb653 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm