  • QVVPK20V090S
QVVPK20V090S interchange timken QVVPK20V090S
QVVPK20V090S cross reference timken QVVPK20V090S
QVVPK20V090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPK20V090S
d: 4.24
D: 2.85
B: 70.0 lb31.8 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 90 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.109 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2000 rpm
UPC Code: 1200 rpm
Shaft Size Type: 900 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight70.0 lb31.8 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.00 in127.0 mm
Dimension B9.44 in239.8 mm
Dimension C4.9 in124.5 mm
Dimension D Max14.00 in355.6 mm
Dimension D Min12.50 in317.5 mm
Dimension E3.50 in88.9 mm
Dimension F16.75 in425.5 mm
Dimension G5.5000 in139.700 mm
Dimension H1.63 in41.4 mm
Dimension L5.07 in128.8 mm
Dimension RVV0.35 in8.9 mm
Dimension SVV4.63 in117.6 mm
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
C0 - Static Load113000 lb502 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.109 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm