  • E/PF/TRB/35MM/ECO
E/PF/TRB/35MM/ECO Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/35MM/ECO interchange LOYAL E/PF/TRB/35MM/ECO
E/PF/TRB/35MM/ECO cross reference LOYAL E/PF/TRB/35MM/ECO
E/PF/TRB/35MM/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/35MM/ECO
d: 2.28
D: 1.89
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 6.0 lb
Width: 0883450507981 - Assembly is not orderable, contact Customer Service.
Size: 1.378 in35 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 3820 rpm
UPC Code: 1.31
Shaft Size Type: 5000 lb
Shaft Size 1.378 in35 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight6.0 lb
UPC Code0883450507981 - Assembly is not orderable, contact Customer Service.
Type E Open Cover NumberEUDR-35MM
Nose Diameter-99 in
Nose Bore Diameter-99 in
Dimension B 3 in
Dimension H 5-1/4 in
Dimension A 2-15/32 in
Dimension N23.090 in
Dimension J 4-3/8 in
Dimension A3 7/8 in
Bolt Diameter 3/8 in
Dimension E 1-1/2 in
Dimension A1 1/2 in
Dimension D 13-5/8 in
Dimension d1 2-3/4 in
Dimension A2 1-1/32 in
Dimension Ac 3.56375 in
Dimension d2 3.345 in