- QVVPR14V065S
| QVVPR14V065S interchange timken QVVPR14V065S | |
| QVVPR14V065S cross reference timken QVVPR14V065S | |
| QVVPR14V065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVPR14V065S |
| d: | 4.32 |
| D: | 2.90 |
| B: | 20 lb9.10 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.095 mm |
| Housing Construction: | 3050 rpm |
| UPC Code: | 1700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22214 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 20 lb9.10 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 2.75 in69.9 mm |
| Dimension B | 5.8 in147.3 mm |
| Dimension C | 3.7 in94 mm |
| Dimension D Max | 8.75 in222.3 mm |
| Dimension D Min | 7.13 in181.1 mm |
| Dimension E | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension F | 10.250 in260.4 mm |
| Dimension G | 3.2500 in82.60 mm |
| Dimension H | 0.98 in24.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.67 in93.2 mm |
| Dimension RVV | 0.60 in15.2 mm |
| Dimension SVV | 4.09 in103.9 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 47800 lb213 kN |
| C0 - Static Load | 52000 lb231 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.32 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3050 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.095 mm |