- QVFL12V055S
| QVFL12V055S interchange timken QVFL12V055S | |
| QVFL12V055S cross reference timken QVFL12V055S | |
| QVFL12V055S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFL12V055S |
| d: | 4.25 |
| D: | 2.86 |
| B: | 14 lb6.4 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 55 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3500 rpm |
| UPC Code: | 2000 rpm |
| Shaft Size Type: | 1650 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22212 |
| Shaft Size | 55 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 14 lb6.4 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension C | 3.31 in84.1 mm |
| Dimension D | 5.130 in130.30 mm |
| Dimension E | 4.51 in114.6 mm |
| Dimension F | 5.88 in149.4 mm |
| Dimension H | 0.75 in19.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.32 in84.3 mm |
| Dimension L Exp | 3.4 in86.4 mm |
| Dimension L Fix | 3.32 in84.3 mm |
| Dimension N | 2.630 in66.80 mm |
| Dimension RV | 0.18 in4.6 mm |
| Dimension SV | 3.14 in79.8 mm |
| C0 - Static Load | 39000 lb174 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 38100 lb169 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.86 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.25 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2000 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1650 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1550 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |