  • QVFK11V050S
QVFK11V050S interchange timken QVFK11V050S
QVFK11V050S cross reference timken QVFK11V050S
QVFK11V050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVFK11V050S
d: 4.08
D: 2.74
B: 11.0 lb5.0 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight11.0 lb5.0 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC6.36 in161.5 mm
Dimension C2.99 in75.9 mm
Dimension D5.130 in130.30 mm
Dimension E4.50 in114.3 mm
Dimension F5.88 in149.4 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.43 in87.1 mm
Dimension L Exp3.48 in88.4 mm
Dimension L Fix3.43 in87.1 mm
Dimension N2.630 in66.80 mm
Dimension RV0.29 in7.4 mm
Dimension SV3.14 in79.8 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.74
Y2 - Geometry Factor4.08
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm