  • QVFB22V100S
QVFB22V100S interchange timken QVFB22V100S
QVFB22V100S cross reference timken QVFB22V100S
QVFB22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVFB22V100S
d: 3.80
D: 2.55
B: 60 lb27.2 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.109 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight60 lb27.2 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC12.2 in309.9 mm
Dimension A14.45 in367 mm
Dimension C5.5 in139.7 mm
Dimension D10.040 in255.00 mm
Dimension E8.63 in219.2 mm
Dimension F10.8 in274.3 mm
Dimension H1.04 in26.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension G1.75 in44.45 mm
Dimension L4.41 in112 mm
Dimension N3.980 in101.10 mm
Dimension RV0.29 in7.4 mm
Dimension SV4.13 in104.9 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.55
Y2 - Geometry Factor3.80
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.109 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm