- QVVPF19V080S
| QVVPF19V080S interchange timken QVVPF19V080S | |
| QVVPF19V080S cross reference timken QVVPF19V080S | |
| QVVPF19V080S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVPF19V080S |
| d: | 4.29 |
| D: | 2.88 |
| B: | 49.0 lb22.2 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 80 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.110 mm |
| Bearing Number: | 0.0055 in0.140 mm |
| Housing Construction: | 2200 rpm |
| UPC Code: | 1300 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22219 |
| Shaft Size | 80 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 49.0 lb22.2 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.75 in95.3 mm |
| Dimension B | 7.69 in195.3 mm |
| Dimension C | 4.9 in124.5 mm |
| Dimension D Max | 10.88 in276.4 mm |
| Dimension D Min | 8.88 in225.6 mm |
| Dimension E | 2.00 in50.8 mm |
| Dimension F | 12.30 in312.4 mm |
| Dimension G | 3.7500 in95.30 mm |
| Dimension H | 1.56 in39.6 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.750 in20 mm |
| Dimension L | 4.19 in106.4 mm |
| Dimension RVV | 0.57 in14.5 mm |
| Dimension SVV | 4.63 in117.6 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 86600 lb385 kN |
| C0 - Static Load | 99000 lb441 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.88 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.29 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 950 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0055 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.110 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0055 in0.140 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| K95x102x31 | K95x102x31 | 0.172 | 4200 | 2800 | 95 | 102 |
| 6316/Z | 3.60 Kg | 2.100 mm | 39.000 mm | 170.000 mm | 7500 rpm | 5200 rpm |