- QVFB17V070S
| QVFB17V070S interchange timken QVFB17V070S | |
| QVFB17V070S cross reference timken QVFB17V070S | |
| QVFB17V070S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFB17V070S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 30 lb13.6 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 70 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0037 in0.095 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1100 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22217 |
| Shaft Size | 70 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 30 lb13.6 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 9.45 in240 mm |
| Dimension A | 11.12 in282.4 mm |
| Dimension C | 4.19 in106.4 mm |
| Dimension D | 7.480 in190.000 mm |
| Dimension E | 6.68 in169.7 mm |
| Dimension F | 8.35 in212.1 mm |
| Dimension H | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension G | 1 in25.4 mm |
| Dimension L | 3.3 in83.8 mm |
| Dimension N | 2.7500 in69.9 mm |
| Dimension RV | 0.04 in1.0 mm |
| Dimension SV | 3.33 in84.6 mm |
| C0 - Static Load | 71900 lb320 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 66900 lb297 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1100 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1100 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |