  • QVF26V110S
QVF26V110S interchange timken QVF26V110S
QVF26V110S cross reference timken QVF26V110S
QVF26V110S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVF26V110S
d: 3.61
D: 2.43
B: 63.0 lb28.6 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 110 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  110 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight63.0 lb28.6 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC12.38 in314.5 mm
Dimension C6.88 in174.8 mm
Dimension D10.110 in256.80 mm
Dimension E8.75 in222.3 mm
Dimension F10.88 in276.4 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L5.53 in140.5 mm
Dimension L Exp5.62 in142.7 mm
Dimension L Fix5.53 in140.5 mm
Dimension N4.210 in106.90 mm
Dimension RV0.29 in7.4 mm
Dimension SV5.82 in147.8 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.28
Y1 - Geometry Factor2.43
Y2 - Geometry Factor3.61
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm