- TAPA26K115S
| TAPA26K115S interchange timken TAPA26K115S | |
| TAPA26K115S cross reference timken TAPA26K115S | |
| TAPA26K115S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TAPA26K115S |
| d: | 3.90 |
| D: | 2.62 |
| B: | 136 lb61.70 Kg |
| r1(min): | 0.0040 in0.102 mm |
| Width: | 115 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0063 in0.160 mm |
| Bearing Number: | 0.0079 in0.201 mm |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 115 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 136 lb61.70 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 6.00 in152.4 mm |
| Dimension B | 11.18 in284.0 mm |
| Dimension C | 6.50 in165.1 mm |
| Dimension D Max | 15.75 in400.1 mm |
| Dimension D Min | 14.25 in362.0 mm |
| Dimension F | 17.50 in444.5 mm |
| Dimension G | 5.040 in128.00 mm |
| Dimension H | 2.04 in51.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.000 in24 mm |
| Dimension L | 5.35 in135.9 mm |
| Dimension M | 2.83 in71.9 mm |
| Dimension S | 4.760 in120.90 mm |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.62 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.90 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0040 in0.102 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0063 in0.160 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0079 in0.201 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0025 in0.064 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0035 in0.089 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.035 in0.9 mm |