- DVP22K100S
| DVP22K100S interchange timken DVP22K100S | |
| DVP22K100S cross reference timken DVP22K100S | |
| DVP22K100S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | DVP22K100S |
| d: | 4.06 |
| D: | 2.73 |
| B: | 67 lb30.400 Kg |
| r1(min): | 0.0040 in0.102 mm |
| Width: | 100 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0053 in0.135 mm |
| Bearing Number: | 0.0067 in0.170 mm |
| Housing Construction: | 1700 rpm |
| UPC Code: | 900 rpm |
| Shaft Size Type: | 600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22222 |
| Shaft Size | 100 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 67 lb30.400 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 4.25 in108.0 mm |
| Dimension B | 8.80 in223.5 mm |
| Dimension C | 5.71 in145 mm |
| Dimension D Max | 12.50 in317.5 mm |
| Dimension D Min | 10.06 in255.5 mm |
| Dimension F | 14.25 in362.0 mm |
| Dimension G | 3.960 in100.60 mm |
| Dimension H | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.000 in24 mm |
| Dimension L | 4.46 in113.3 mm |
| Dimension M | 2.48 in63 mm |
| Dimension S | 4.13 in104.9 mm |
| C0 - Static Load | 147000 lb653 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 125000 lb555 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.73 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.06 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0040 in0.102 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0053 in0.135 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0067 in0.170 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0020 in0.051 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0028 in0.071 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.03 in0.8 mm |