  • QAF13A065S
QAF13A065S interchange timken QAF13A065S
QAF13A065S cross reference timken QAF13A065S
QAF13A065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAF13A065S
d: 4.00
D: 2.69
B: 17.0 lb7.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3200 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: 1500 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight17.0 lb7.7 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC7.6 in193.0 mm
Dimension C4 in101.6 mm
Dimension D5.750 in146.10 mm
Dimension E5.38 in136.7 mm
Dimension F6.63 in168.4 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension KA1.24 in31.5 mm
Dimension L Exp3.59 in91.2 mm
Dimension L Fix3.51 in89.2 mm
Dimension M2.15 in54.6 mm
Dimension N2.850 in72.40 mm
Dimension RA0.12 in3 mm
Dimension SA3.39 in86.1 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.69
Y2 - Geometry Factor4.00
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm