- QAF10A050S
| QAF10A050S interchange timken QAF10A050S | |
| QAF10A050S cross reference timken QAF10A050S | |
| QAF10A050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAF10A050S |
| d: | 4.04 |
| D: | 2.71 |
| B: | 11.0 lb5.0 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 4200 rpm |
| UPC Code: | 2400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22210 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 11.0 lb5.0 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 6.19 in157.2 mm |
| Dimension C | 2.88 in73.2 mm |
| Dimension D | 4.750 in120.70 mm |
| Dimension E | 4.38 in111.3 mm |
| Dimension F | 5.500 in139.70 mm |
| Dimension H | 0.88 in22.4 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.5 in12 mm |
| Dimension KA | 0.98 in24.9 mm |
| Dimension L Exp | 3.26 in82.8 mm |
| Dimension L Fix | 3.18 in80.8 mm |
| Dimension M | 1.89 in48 mm |
| Dimension N | 2.560 in65.00 mm |
| Dimension RA | 0.31 in7.9 mm |
| Dimension SA | 2.87 in72.9 mm |
| C0 - Static Load | 26600 lb118 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 26300 lb117 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.71 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.04 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 4200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3550 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |