- QVPN11V200S
| QVPN11V200S interchange timken QVPN11V200S | |
| QVPN11V200S cross reference timken QVPN11V200S | |
| QVPN11V200S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVPN11V200S |
| d: | 4.40 |
| D: | 2.95 |
| B: | 17.0 lb7.7 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 2 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3800 rpm |
| UPC Code: | 2200 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 2 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 17.0 lb7.7 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 2.75 in69.9 mm |
| Dimension B | 5.33 in135.4 mm |
| Dimension C | 2.99 in75.9 mm |
| Dimension D Max | 8.70 in221.0 mm |
| Dimension D Min | 6.50 in165.1 mm |
| Dimension F | 9.88 in251.0 mm |
| Dimension G | 2.700 in68.60 mm |
| Dimension H | 1.25 in31.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.19 in81.0 mm |
| Dimension RV | 0.04 in1.0 mm |
| Dimension SV | 3.14 in79.8 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.95 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.40 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6014/N | 0.57 Kg | 1.100 mm | 20.000 mm | 110.000 mm | 9300 rpm | 6400 rpm |