  • QVPA20V085S
QVPA20V085S interchange timken QVPA20V085S
QVPA20V085S cross reference timken QVPA20V085S
QVPA20V085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPA20V085S
d: 4.24
D: 2.85
B: 65 lb29.50 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2000 rpm
UPC Code: 1200 rpm
Shaft Size Type: 900 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight65 lb29.50 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A4.50 in114.3 mm
Dimension B8.63 in219.2 mm
Dimension C4.9 in124.5 mm
Dimension D Max12.88 in327.2 mm
Dimension D Min10.88 in276.4 mm
Dimension F14.50 in368.3 mm
Dimension G3.420 in86.90 mm
Dimension H1.63 in41.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L4.03 in102.4 mm
Dimension RV0.19 in4.8 mm
Dimension SV3.75 in95.3 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm