  • QVPA17V075S
QVPA17V075S interchange timken QVPA17V075S
QVPA17V075S cross reference timken QVPA17V075S
QVPA17V075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPA17V075S
d: 4.57
D: 3.07
B: 33 lb15.00 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1100 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22217
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight33 lb15.00 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.75 in95.3 mm
Dimension B7.32 in186.00 mm
Dimension C4.19 in106.4 mm
Dimension D Max11.00 in279.4 mm
Dimension D Min9.50 in241.3 mm
Dimension F12.63 in320.8 mm
Dimension G3.0000 in76.200 mm
Dimension H1.33 in33.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L3.59 in91.2 mm
Dimension RV0.28 in7.1 mm
Dimension SV3.33 in84.6 mm
C0 - Static Load71900 lb320 kN
C - Dynamic Load (Basic)66900 lb297 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.07
Y2 - Geometry Factor4.57
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm