  • QVP16V070S
QVP16V070S interchange timken QVP16V070S
QVP16V070S cross reference timken QVP16V070S
QVP16V070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVP16V070S
d: 4.67
D: 3.14
B: 28 lb12.7 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 70 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2650 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 1200 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22216
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight28 lb12.7 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.13 in79.5 mm
Dimension B6.47 in164.3 mm
Dimension C4.19 in106.4 mm
Dimension D Max9.63 in244.6 mm
Dimension D Min7.80 in198.1 mm
Dimension F11.63 in295.4 mm
Dimension G3.0000 in76.200 mm
Dimension H1.38 in35.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L3.59 in91.2 mm
Dimension RV0.22 in5.6 mm
Dimension SV3.29 in83.6 mm
C0 - Static Load62500 lb278 kN
C - Dynamic Load (Basic)57200 lb254 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Oil Lubrication - T Seal2650 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1200 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Grease Lubrication - T Seal2200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1150 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm