- QVVFX16V070S
| QVVFX16V070S interchange timken QVVFX16V070S | |
| QVVFX16V070S cross reference timken QVVFX16V070S | |
| QVVFX16V070S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVFX16V070S |
| d: | 4.48 |
| D: | 3.01 |
| B: | 23 lb10.40 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 70 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0037 in0.095 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 2650 rpm |
| UPC Code: | 1500 rpm |
| Shaft Size Type: | 1200 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22216 |
| Shaft Size | 70 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 23 lb10.40 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 8.5 in215.9 mm |
| Dimension C | 4.19 in106.4 mm |
| Dimension D | 6.650 in168.90 mm |
| Dimension E | 6.01 in152.7 mm |
| Dimension F | 7.44 in189.00 mm |
| Dimension H | 1.06 in26.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension L Exp | 3.53 in89.7 mm |
| Dimension L Fix | 3.45 in87.6 mm |
| Dimension N | 3.0000 in76.200 mm |
| Dimension RVV | 0.64 in16.3 mm |
| Dimension SVV | 4.08 in103.6 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 57200 lb254 kN |
| C0 - Static Load | 62500 lb278 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.01 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.48 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2650 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1150 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |