  • QVP14V060S
QVP14V060S interchange timken QVP14V060S
QVP14V060S cross reference timken QVP14V060S
QVP14V060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVP14V060S
d: 4.32
D: 2.90
B: 22.00 lb10.00 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1700 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22214
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight22.00 lb10.00 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.75 in69.9 mm
Dimension B5.8 in147.3 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D Max8.63 in219.2 mm
Dimension D Min6.88 in174.8 mm
Dimension F10.250 in260.4 mm
Dimension G2.900 in73.70 mm
Dimension H1.38 in35.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.50 in88.9 mm
Dimension RV0.21 in5.3 mm
Dimension SV3.19 in81 mm
C0 - Static Load52000 lb231 kN
C - Dynamic Load (Basic)47800 lb213 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.32
Oil Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Oil Lubrication - T Seal3050 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Grease Lubrication - T Seal2600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm