  • E/PF/TRB/110MM/ECC
E/PF/TRB/110MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/110MM/ECC interchange LOYAL E/PF/TRB/110MM/ECC
E/PF/TRB/110MM/ECC cross reference LOYAL E/PF/TRB/110MM/ECC
E/PF/TRB/110MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/110MM/ECC
d: 1.97
D: 1.63
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 110.000 lb
Width: 0883450504591
Size: 4.331 in110 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1360 rpm
UPC Code: 1.13
Shaft Size Type: 27000 lb
Shaft Size 4.331 in110 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight110.000 lb
UPC Code0883450504591
Type E Closed Cover NumberEUC-J
Nose Diameter8.86 in
Nose Bore Diameter7 in
Dimension B 6-3/4 in
Dimension H 13-1/2 in
Dimension A 4-5/8 in
Dimension N25.875 in
Dimension J 11-3/4 in
Dimension A3 1-1/2 in
Bolt Diameter 3/4 in
Dimension E 3 in
Dimension A1 1 in
Dimension D 110-1/4 in
Dimension d1 6-47/64 in
Dimension A2 1-15/16 in
Dimension Ac 6.263 in
Dimension d2 8.25 in