  • E/PF/TRB/100MM/ECC
E/PF/TRB/100MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/100MM/ECC interchange LOYAL E/PF/TRB/100MM/ECC
E/PF/TRB/100MM/ECC cross reference LOYAL E/PF/TRB/100MM/ECC
E/PF/TRB/100MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/100MM/ECC
d: 2.14
D: 1.77
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 58.0 lb
Width: 0883450504584
Size: 3.937 in100 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1530 rpm
UPC Code: 1.23
Shaft Size Type: 22000 lb
Shaft Size 3.937 in100 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight58.0 lb
UPC Code0883450504584
Type E Closed Cover NumberEUC-I
Nose Diameter7.69 in
Nose Bore Diameter6.37 in
Dimension B 6-1/4 in
Dimension H 10-7/8 in
Dimension A 4-1/2 in
Dimension N26.630 in
Dimension J 9-3/8 in
Dimension A3 1-1/2 in
Bolt Diameter 3/4 in
Dimension E 2-11/16 in
Dimension A1 1 in
Dimension D 18-1/8 in
Dimension d1 6-1/16 in
Dimension A2 1-13/16 in
Dimension Ac 5.825 in
Dimension d2 7.43 in