- QASN15A211S
| QASN15A211S interchange timken QASN15A211S | |
| QASN15A211S cross reference timken QASN15A211S | |
| QASN15A211S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QASN15A211S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 46.0 lb20.9 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 2-11/16 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.0020 in0.050 mm |
| Bearing Number: | 0.0031 in0.080 mm |
| Housing Construction: | 2900 rpm |
| UPC Code: | 1600 rpm |
| Shaft Size Type: | 1300 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 2-11/16 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 46.0 lb20.9 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.74 in95.0 mm |
| Dimension B | 7.20 in183 mm |
| Dimension C | 4.29 in114.0 mm |
| Dimension D Max | 10.98 in279.0 mm |
| Dimension D Min | 9.49 in241.0 mm |
| Dimension F | 12.44 in316.0 mm |
| Dimension G | 2.990 in76.00 mm |
| Dimension H | 1.34 in34.0 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.750 in20 mm |
| Dimension KA | 1.26 in32.0 mm |
| Dimension L | 3.86 in98.0 mm |
| Dimension M | 2.36 in60 mm |
| Dimension RA | 0.24 in6.0 mm |
| Dimension SA | 3.62 in92.0 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0020 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0031 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0020 in0.050 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0031 in0.080 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 618/6/ZZ | 0.0019 Kg | 0.150 mm | 3.500 mm | 13.000 mm | 56000 rpm | 48000 rpm |