  • QVVPKT15V060S
QVVPKT15V060S interchange timken QVVPKT15V060S
QVVPKT15V060S cross reference timken QVVPKT15V060S
QVVPKT15V060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPKT15V060S
d: 4.67
D: 3.14
B: 28 lb12.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight28 lb12.7 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.50 in88.9 mm
Dimension B6.84 in173.7 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D Max10.44 in265.2 mm
Dimension D Min9.06 in230.1 mm
Dimension F13.000 in330.20 mm
Dimension G2.980 in75.70 mm
Dimension H1.38 in35.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in22 mm
Dimension L3.54 in89.9 mm
Dimension RVV0.56 in14.2 mm
Dimension SVV4.09 in103.9 mm
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
C0 - Static Load54100 lb240 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm