  • QVVFK17V070S
QVVFK17V070S interchange timken QVVFK17V070S
QVVFK17V070S cross reference timken QVVFK17V070S
QVVFK17V070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFK17V070S
d: 4.31
D: 2.90
B: 23 lb10.40 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 70 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1100 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22217
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight23 lb10.40 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC9.5 in241.3 mm
Dimension C4.19 in106.4 mm
Dimension D7.630 in193.80 mm
Dimension E6.72 in170.7 mm
Dimension F8.38 in212.9 mm
Dimension H1.31 in33.3 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L Exp3.98 in101.1 mm
Dimension L Fix3.64 in92.5 mm
Dimension N3.310 in84.1 mm
Dimension RVV0.28 in7.1 mm
Dimension SVV4.18 in106.2 mm
C - Dynamic Load (Basic)66900 lb297 kN
C0 - Static Load71900 lb320 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
VAK 1/21.001 lb0.454 Kg1.189 in30.2 mm123.8 mm4.874 in53.2 mm2.094 in1070 lbf4700 N1/2 in12.7 mm