  • QAPL10A050S
QAPL10A050S interchange timken QAPL10A050S
QAPL10A050S cross reference timken QAPL10A050S
QAPL10A050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAPL10A050S
d: 4.23
D: 2.84
B: 13 lb5.9 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 4200 rpm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight13 lb5.9 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.25 in57.2 mm
Dimension B4.81 in122.2 mm
Dimension C2.88 in73.2 mm
Dimension D Max6.36 in161.5 mm
Dimension D Min5.93 in150.6 mm
Dimension F8.38 in212.9 mm
Dimension G2.440 in62.00 mm
Dimension H1.25 in31.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension KA1 in25.4 mm
Dimension L3.11 in79.0 mm
Dimension M1.87 in47.5 mm
Dimension RA0.24 in6.1 mm
Dimension SA2.87 in72.9 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm