- QVVFC22V100S
| QVVFC22V100S interchange timken QVVFC22V100S | |
| QVVFC22V100S cross reference timken QVVFC22V100S | |
| QVVFC22V100S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVFC22V100S |
| d: | 3.80 |
| D: | 2.55 |
| B: | 60 lb27.2 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 100 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.109 mm |
| Bearing Number: | 0.0055 in0.140 mm |
| Housing Construction: | 1700 rpm |
| UPC Code: | 900 rpm |
| Shaft Size Type: | 600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22222 |
| Shaft Size | 100 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 60 lb27.2 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 12.2 in309.9 mm |
| Dimension A | 14.45 in367 mm |
| Dimension C | 5.5 in139.7 mm |
| Dimension D | 10.040 in255.00 mm |
| Dimension E | 8.63 in219.2 mm |
| Dimension F | 10.8 in274.3 mm |
| Dimension H | 1.04 in26.4 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension G | 1.75 in44.45 mm |
| Dimension L | 4.76 in120.9 mm |
| Dimension N | 3.980 in101.10 mm |
| Dimension RVV | 0.23 in5.8 mm |
| Dimension SVV | 4.99 in126.7 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 125000 lb555 kN |
| C0 - Static Load | 147000 lb653 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.55 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.80 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.109 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0055 in0.140 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6304/N | 0.140 Kg | 1.100 mm | 15.000 mm | 52.000 mm | 20000 rpm | 13000 rpm |