  • QMSN13J065S
QMSN13J065S interchange timken QMSN13J065S
QMSN13J065S cross reference timken QMSN13J065S
QMSN13J065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMSN13J065S
d: 4.15
D: 2.79
B: 35 lb15.90 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3200 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: 1500 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight35 lb15.90 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.15 in80.0 mm
Dimension B6.18 in157.00 mm
Dimension C3.62 in92.0 mm
Dimension D Max9.25 in235.0 mm
Dimension D Min7.72 in196.0 mm
Dimension F10.83 in275.00 mm
Dimension G2.910 in74.00 mm
Dimension H1.38 in35.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension K1.22 in31.0 mm
Dimension L3.58 in91.0 mm
Dimension M2.17 in55.0 mm
Dimension R0.20 in5.0 mm
Dimension S3.39 in86 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm