  • QVMC22V100S
QVMC22V100S interchange timken QVMC22V100S
QVMC22V100S cross reference timken QVMC22V100S
QVMC22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVMC22V100S
d: 4.06
D: 2.73
B: 40.0 lb18.1 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight40.0 lb18.1 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.781 in19.80 mm
Dimension B1.281 in32.5 mm
Dimension C5.5 in139.7 mm
Dimension D0.313 in8.0 mm
Dimension F8.750 in222.30 mm
Dimension G3.850 in97.80 mm
Dimension L Exp4.53 in115.1 mm
Dimension L Fix4.45 in113.0 mm
Dimension RV0.32 in8.1 mm
Dimension SV4.13 in104.9 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm