  • QVMC20V085S
QVMC20V085S interchange timken QVMC20V085S
QVMC20V085S cross reference timken QVMC20V085S
QVMC20V085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVMC20V085S
d: 4.24
D: 2.85
B: 32 lb14.5 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.109 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2000 rpm
UPC Code: 1200 rpm
Shaft Size Type: 900 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight32 lb14.5 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.781 in19.80 mm
Dimension B1.281 in32.5 mm
Dimension C4.9 in124.5 mm
Dimension D0.313 in8.0 mm
Dimension F8.1250 in206.40 mm
Dimension G3.370 in85.60 mm
Dimension L Exp4.10 in104.1 mm
Dimension L Fix4.02 in102.1 mm
Dimension RV0.27 in6.9 mm
Dimension SV3.75 in95.3 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.109 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm