- QVMC11V050S
| QVMC11V050S interchange timken QVMC11V050S | |
| QVMC11V050S cross reference timken QVMC11V050S | |
| QVMC11V050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVMC11V050S |
| d: | 4.40 |
| D: | 2.95 |
| B: | 10 lb4.5 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3800 rpm |
| UPC Code: | 2200 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 10 lb4.5 Kg |
| Housing Construction | Cartridge |
| Dimension A | 0.530 in13.50 mm |
| Dimension B | 0.906 in23.0 mm |
| Dimension C | 2.99 in75.9 mm |
| Dimension D | 0.188 in4.8 mm |
| Dimension F | 4.531 in115.10 mm |
| Dimension G | 2.180 in55.40 mm |
| Dimension L Exp | 3.19 in81.0 mm |
| Dimension L Fix | 3.11 in79.0 mm |
| Dimension RV | 0.03 in0.8 mm |
| Dimension SV | 3.14 in79.8 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.95 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.40 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |