- QAMC20A100S
| QAMC20A100S interchange timken QAMC20A100S | |
| QAMC20A100S cross reference timken QAMC20A100S | |
| QAMC20A100S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAMC20A100S |
| d: | 4.24 |
| D: | 2.85 |
| B: | 32 lb14.5 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 100 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 2000 rpm |
| UPC Code: | 1200 rpm |
| Shaft Size Type: | 900 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22220 |
| Shaft Size | 100 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 32 lb14.5 Kg |
| Housing Construction | Cartridge |
| Dimension A | 0.780 in19.80 mm |
| Dimension B | 1.28 in32.5 mm |
| Dimension C | 6.00 in152.4 mm |
| Dimension D | 0.31 in7.9 mm |
| Dimension F | 8.1250 in206.40 mm |
| Dimension G | 4.140 in105.20 mm |
| Dimension KA | 1.63 in41.4 mm |
| Dimension L Exp | 5.13 in130.3 mm |
| Dimension L Fix | 5.05 in128.3 mm |
| Dimension M | 2.97 in75.4 mm |
| Dimension RA | 0.45 in11.4 mm |
| Dimension SA | 4.59 in116.6 mm |
| C0 - Static Load | 113000 lb502 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 97700 lb435 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.85 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.24 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |