  • QMPL09J040S
QMPL09J040S interchange timken QMPL09J040S
QMPL09J040S cross reference timken QMPL09J040S
QMPL09J040S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMPL09J040S
d: 3.93
D: 2.64
B: 10 lb4.5 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 40 mm
Size: Metric
Weight: 0.0014 in0.035 mm
Bearing Number: 0.0022 in0.055 mm
Housing Construction: 4500 rpm
UPC Code: 2700 rpm
Shaft Size Type: 1950 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22209
Shaft Size  40 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight10 lb4.5 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.13 in54.1 mm
Dimension B4.13 in104.9 mm
Dimension C2.62 in66.5 mm
Dimension D Max5.75 in146.1 mm
Dimension D Min5.25 in133.4 mm
Dimension F7.13 in181.1 mm
Dimension G2.370 in60.20 mm
Dimension H1.25 in31.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.500 in12 mm
Dimension K1 in25.4 mm
Dimension L3.06 in77.7 mm
Dimension M1.88 in47.8 mm
Dimension R0.19 in4.8 mm
Dimension S2.880 in73.20 mm
C0 - Static Load24200 lb108 kN
C - Dynamic Load (Basic)24500 lb109 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.64
Y2 - Geometry Factor3.93
Oil Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Oil Lubrication - T Seal4500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Grease Lubrication - T Seal4000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0014
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0022
Pre Install Clearance Min0.0014 in0.035 mm
Pre Install Clearance Max0.0022 in0.055 mm