  • QMMC22J115S
QMMC22J115S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Cartridge Block
QMMC22J115S interchange timken QMMC22J115S
QMMC22J115S cross reference timken QMMC22J115S
QMMC22J115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMMC22J115S
d: 4.06
D: 2.73
B: 40.0 lb18.1 Kg
r(min): 0.0050 in0.127 mm
r1(min): 115 mm
Width: Metric
Size: 0.0030 in0.075 mm
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 1700 rpm
Housing Construction: 900 rpm
UPC Code: 600 rpm
Shaft Size Type: Eccentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight40.0 lb18.1 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.780 in19.80 mm
Dimension B1.50 in38.1 mm
Dimension C6.3 in160 mm
Dimension D0.31 in7.9 mm
Dimension F8.750 in222.30 mm
Dimension G4.270 in108.50 mm
Dimension K1.83 in46.5 mm
Dimension L Exp5.91 in150.1 mm
Dimension L Fix5.83 in148.1 mm
Dimension M3.7 in94 mm
Dimension R0.30 in7.6 mm
Dimension S5.53 in140.5 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm