  • QMMC18J090S
QMMC18J090S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Cartridge Block
QMMC18J090S interchange timken QMMC18J090S
QMMC18J090S cross reference timken QMMC18J090S
QMMC18J090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMMC18J090S
d: 4.31
D: 2.90
B: 26 lb11.80 Kg
r(min): 0.0030 in0.076 mm
r1(min): 90 mm
Width: Metric
Size: 0.0024 in0.060 mm
Weight: 0.0039 in0.100 mm
Bearing Number: 2400 rpm
Housing Construction: 1400 rpm
UPC Code: 1000 rpm
Shaft Size Type: Eccentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight26 lb11.80 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.59 in15.00 mm
Dimension B1.06 in26.9 mm
Dimension C4.76 in120.9 mm
Dimension D0.23 in5.8 mm
Dimension F6.750 in171.50 mm
Dimension G3.450 in87.60 mm
Dimension K1.44 in36.6 mm
Dimension L Exp4.40 in111.8 mm
Dimension L Fix4.32 in109.7 mm
Dimension M2.56 in65.0 mm
Dimension R0.29 in7.4 mm
Dimension S4.03 in102.4 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm