  • QMMC10J050S
QMMC10J050S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Cartridge Block
QMMC10J050S interchange timken QMMC10J050S
QMMC10J050S cross reference timken QMMC10J050S
QMMC10J050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMMC10J050S
d: 4.23
D: 2.84
B: 8.00 lb3.60 Kg
r(min): 0.0015 in0.038 mm
r1(min): 50 mm
Width: Metric
Size: 0.0016 in0.040 mm
Weight: 0.0026 in0.065 mm
Bearing Number: 4200 rpm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: Eccentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight8.00 lb3.60 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.530 in13.50 mm
Dimension B0.91 in23.1 mm
Dimension C2.76 in70.1 mm
Dimension D0.19 in4.8 mm
Dimension F4.125 in104.80 mm
Dimension G2.450 in62.20 mm
Dimension K0.98 in24.9 mm
Dimension L Exp3.20 in81.3 mm
Dimension L Fix3.12 in79.2 mm
Dimension M1.89 in48 mm
Dimension R0.24 in6.1 mm
Dimension S2.87 in72.9 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0014
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0022
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm