  • QVVSN26V110S
QVVSN26V110S interchange timken QVVSN26V110S
QVVSN26V110S cross reference timken QVVSN26V110S
QVVSN26V110S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVSN26V110S
d: 3.90
D: 2.62
B: 88 lb39.9 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 110 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  110 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight88 lb39.9 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A5.51 in140.0 mm
Dimension B10.630 in270.00 mm
Dimension C6.89 in175 mm
Dimension D Max14.37 in365.0 mm
Dimension D Min13.07 in332.0 mm
Dimension F16.14 in410.00 mm
Dimension G4.450 in113.00 mm
Dimension H1.53 in39.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L5.75 in146 mm
Dimension RVV1.30 in33.0 mm
Dimension SVV7.01 in178.0 mm
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
C0 - Static Load212000 lb945 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm