  • QVVMC26V115S
QVVMC26V115S interchange timken QVVMC26V115S
QVVMC26V115S cross reference timken QVVMC26V115S
QVVMC26V115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVMC26V115S
d: 3.90
D: 2.62
B: 52 lb23.60 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 115 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight52 lb23.60 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.781 in19.80 mm
Dimension B1.50 in38.1 mm
Dimension C6.88 in174.8 mm
Dimension D0.313 in8.0 mm
Dimension F10.437 in265.10 mm
Dimension G4.110 in104.40 mm
Dimension L Exp5.65 in143.5 mm
Dimension L Fix5.57 in141.5 mm
Dimension RVV1.45 in36.8 mm
Dimension SVV7.02 in178.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
C0 - Static Load212000 lb945 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0063
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0079
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm