- E/PF/TRB/125MM
E/PF/TRB/125MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
| E/PF/TRB/125MM interchange LOYAL E/PF/TRB/125MM | |
| E/PF/TRB/125MM cross reference LOYAL E/PF/TRB/125MM | |
| E/PF/TRB/125MM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E/PF/TRB/125MM |
| d: | 2.21 |
| D: | 1.83 |
| B: | 0.7 |
| r(min): | 0.87 |
| r1(min): | 130.000 lb |
| Width: | 053893778907 |
| Size: | 4.921 in125 mm |
| Weight: | Metric |
| Housing Construction: | 1200 rpm |
| UPC Code: | 1.27 |
| Shaft Size Type: | 35000 lb |
| Shaft Size | 4.921 in125 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Weight | 130.000 lb |
| UPC Code | 053893778907 |
| Dimension B | 7-1/4 in |
| Dimension H | 14-3/4 in |
| Dimension A | 5-1/16 in |
| Dimension N2 | 6.375 in |
| Dimension J | 12-3/4 in |
| Dimension A3 | 1-3/4 in |
| Bolt Diameter | 7/8 in |
| Dimension E | 2-31/32 in |
| Dimension D 1 | 11 in |