  • QVVSN19V090S
QVVSN19V090S interchange timken QVVSN19V090S
QVVSN19V090S cross reference timken QVVSN19V090S
QVVSN19V090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVSN19V090S
d: 4.29
D: 2.88
B: 56 lb25.40 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 90 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2200 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22219
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight56 lb25.40 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A4.41 in112.0 mm
Dimension B8.34 in212 mm
Dimension C4.88 in124.0 mm
Dimension D Max12.87 in327.0 mm
Dimension D Min11.42 in290.0 mm
Dimension F14.96 in380.00 mm
Dimension G3.390 in86.00 mm
Dimension H1.53 in39.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L4.02 in102.0 mm
Dimension RVV0.63 in16 mm
Dimension SVV4.65 in118.0 mm
C - Dynamic Load (Basic)86600 lb385 kN
C0 - Static Load99000 lb441 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.88
Y2 - Geometry Factor4.29
Oil Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Oil Lubrication - T Seal2200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Grease Lubrication - T Seal1800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal950 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm