- QVVMC17V075S
| QVVMC17V075S interchange timken QVVMC17V075S | |
| QVVMC17V075S cross reference timken QVVMC17V075S | |
| QVVMC17V075S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVMC17V075S |
| d: | 4.57 |
| D: | 3.07 |
| B: | 26 lb11.80 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 75 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0037 in0.095 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1100 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22217 |
| Shaft Size | 75 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 26 lb11.80 Kg |
| Housing Construction | Cartridge |
| Dimension A | 0.594 in15.10 mm |
| Dimension B | 1.083 in27.5 mm |
| Dimension C | 4.19 in106.4 mm |
| Dimension D | 0.281 in7.1 mm |
| Dimension F | 6.750 in171.50 mm |
| Dimension G | 2.950 in74.90 mm |
| Dimension L Exp | 3.67 in93.2 mm |
| Dimension L Fix | 3.59 in91.2 mm |
| Dimension RVV | 0.59 in15.0 mm |
| Dimension SVV | 4.18 in106.2 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 66900 lb297 kN |
| C0 - Static Load | 71900 lb320 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.07 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.57 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1100 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1100 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |