- QVVSN14V065S
| QVVSN14V065S interchange timken QVVSN14V065S | |
| QVVSN14V065S cross reference timken QVVSN14V065S | |
| QVVSN14V065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVSN14V065S |
| d: | 4.32 |
| D: | 2.90 |
| B: | 37.0 lb16.8 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3050 rpm |
| UPC Code: | 1700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22214 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 37.0 lb16.8 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.15 in80.0 mm |
| Dimension B | 6.18 in157.00 mm |
| Dimension C | 3.7 in94 mm |
| Dimension D Max | 9.25 in235.0 mm |
| Dimension D Min | 7.72 in196.0 mm |
| Dimension F | 10.83 in275.00 mm |
| Dimension G | 2.910 in74.00 mm |
| Dimension H | 1.38 in35.0 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.50 in89.0 mm |
| Dimension RVV | 0.59 in15.0 mm |
| Dimension SVV | 4.09 in104.0 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 47800 lb213 kN |
| C0 - Static Load | 52000 lb231 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.32 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3050 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |