  • QVVMC15V060S
QVVMC15V060S interchange timken QVVMC15V060S
QVVMC15V060S cross reference timken QVVMC15V060S
QVVMC15V060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVMC15V060S
d: 4.67
D: 3.14
B: 18.000 lb8.2 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.095 mm
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight18.000 lb8.2 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.594 in15.10 mm
Dimension B1.032 in26.2 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D0.25 in6.4 mm
Dimension F5.875 in149.20 mm
Dimension G2.780 in70.60 mm
Dimension L Exp3.52 in89.4 mm
Dimension L Fix3.44 in87.4 mm
Dimension RVV0.65 in16.5 mm
Dimension SVV4.09 in103.9 mm
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
C0 - Static Load54100 lb240 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.095 mm