  • QVVFK26V110S
QVVFK26V110S interchange timken QVVFK26V110S
QVVFK26V110S cross reference timken QVVFK26V110S
QVVFK26V110S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFK26V110S
d: 3.61
D: 2.43
B: 108.0 lb49.0 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 110 mm
Size: Metric
Weight: 0.135 mm0.0053 in
Bearing Number: 0.170 mm0.0067 in
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  110 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight108.0 lb49.0 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension C11.190 in284.20 mm
Dimension E7.000 in177.8 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension J (Bolt Size)1.125 in24 mm
Dimension L Exp6.38 in162.1 mm
Dimension L Fix6.3 in160.0 mm
Dimension N5.320 in135.10 mm
Dimension RVV0.72 in18.3 mm
Dimension SVV7.02 in178.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
C0 - Static Load212000 lb945 kN
e - Geometry Factor0.28
Y1 - Geometry Factor2.43
Y2 - Geometry Factor3.61
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.135 mm0.0053 in
Pre Install Clearance Max0.170 mm0.0067 in