- QVVFY19V304S
| QVVFY19V304S interchange timken QVVFY19V304S | |
| QVVFY19V304S cross reference timken QVVFY19V304S | |
| QVVFY19V304S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVFY19V304S |
| B: | 42 lb19.1 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 3-1/4 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.110 mm0.0043 in |
| Bearing Number: | 0.140 mm0.0055 in |
| Bearing Number | 22219 |
| Shaft Size | 3-1/4 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 9.50 in241.3 mm |
| Dimension C | 4.900 in124.50 mm |
| Dimension D | 7.63 in193.8 mm |
| Dimension E | 6.72 in170.7 mm |
| Dimension F | 11.13 in282.7 mm |
| Dimension H | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension L Exp | 4.57 in116.1 mm |
| Dimension L Fix | 3.87 in98.3 mm |
| Dimension N | 3.360 in85.30 mm |
| Dimension RVV | 0.62 in15.7 mm |
| Dimension SVV | 4.49 in114 mm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.110 mm0.0043 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.140 mm0.0055 in |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RSA 1 1/8 | 3.944 lb1.789 Kg | 2.126 in54.00 mm | 177.80 mm7.000 in | 91.3 mm3.594 in | 2530 lbf11300 N | 1 1/8 in28.6 mm |
| 6306/Z | 0.350 Kg | 1.100 mm | 19.000 mm | 72.000 mm | 15000 rpm | 10000 rpm |