- QVVFY19V080S
| QVVFY19V080S interchange timken QVVFY19V080S | |
| QVVFY19V080S cross reference timken QVVFY19V080S | |
| QVVFY19V080S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVFY19V080S |
| d: | 4.17 |
| D: | 2.80 |
| B: | 42 lb19.1 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 80 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.110 mm0.0043 in |
| Bearing Number: | 0.140 mm0.0055 in |
| Housing Construction: | 2200 rpm |
| UPC Code: | 1300 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22219 |
| Shaft Size | 80 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 42 lb19.1 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 9.50 in241.3 mm |
| Dimension C | 4.900 in124.50 mm |
| Dimension D | 7.63 in193.8 mm |
| Dimension E | 6.72 in170.7 mm |
| Dimension F | 11.13 in282.7 mm |
| Dimension H | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension L Exp | 4.57 in116.1 mm |
| Dimension L Fix | 3.87 in98.3 mm |
| Dimension N | 3.360 in85.30 mm |
| Dimension RVV | 0.62 in15.7 mm |
| Dimension SVV | 4.49 in114 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 86600 lb385 kN |
| C0 - Static Load | 99000 lb441 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.80 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.17 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 950 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.110 mm0.0043 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.140 mm0.0055 in |